Lises Bed and Breakfast i Svendborg - værtshistorie

Når gæstfrihed er en livsstil - værtshistorie

Lise er et livstykke. Livsglæde og venlighed strømmer dig i møde, når du møder hende.

Det har været en drøm for hende, fra hun var 12 år gammel, på et tidspunkt at skabe en Bed and Breakfast. Hun tænkte, som lille pige, at når hun blev 64 år, så skulle hun have en Bed and Breakfast ikke langt fra vandet.

Lise var lærer på en skole i Odense i mange, mange år. Hun elskede sit job, og de mange glade børn der omgav hende. Men efter en lang periode, hvor hun hjalp sin syge mor gennem 8 svære år, blev hun selv syg. Og dér traf hun beslutningen om at stoppe som lærer og starte sin Bed and Breakfast.

Lise fandt huset i Svendborg for 3 år siden - og det passede hende bare som en handske. Her skulle hendes Bed and Breakfast bygges op. Og livet som Bed and Breakfast-værtinde er nøjagtigt, som Lise drømte om det som barn. Med masser af glade gæster. Lise fortæller om det søde, nyforelskede par på 84 år - Alice og Leif - der blev stamgæster og ringede fra Ærø i sidste uge for at få en overnatning. Men Lise måtte afslå, da alle senge var optagede. Der blev helt stille i telefonen, hvorefter Alice spurgte: Har du ikke et telt? Så sover vi da bare der! Lise overgav sig og flyttede i telt i haven. Og Alice og Leif sov i hendes seng.

Vi sidder ude i Lises dejlige forhave, hvor der er arrangeret små siddegrupper med borde og stole. Der er dug på alle borde - og vores er dækket op til kaffe med fint gammelt porcelæn og en lille vase med en vild rose og en morgenfrue, der skinner om kap med solen.

Det er faktisk essensen af, hvem Lise er, og hvordan hun lever i sin Bed and Breakfast. Hun spiser morgenmad med sine gæster. Der er blomster på bordene. Der er dækket fint op - og der bliver hygget. Lise fortæller, at det også er det, hendes gæster beretter, at de oplever. At Lise er gæstfri og personlig i sin hjælp og omgang med sine gæster.

Hun nyder nærværet og samtalen - hvis det ønskes - med sine gæster. Lise hjælper meget gerne med bestilling af udflugter, gode råd og transport, serverer hver morgen personligt morgenmaden i spisestuen eller udendørs i dejligt vejr og smører madpakker til gæster, der skal på tur.

Lise er et aktivt menneske, som er dybt involveret i det lille samfund hun bor i. Udover at hun driver sin Bed and Breakfast som sit levebrød, både med gæster, der bor i længere perioder og små smuttursgæster, er hun frivilligt arbejdende i mange sammenhænge.

Blandt andet i Svendborg Forsamlingshus, hvor hun hjælper med at skabe asfaltballer og fællessangsarrangementer, musik og teater. Hun arbejder i en gårdbutik i nabolaget, også som frivillig, med at sælge alle de lokale produkter, som er kendt under begrebet Slow Food. Især i juletiden er der fart på den del af aktiviteterne. Lise har dyrket de sociale bofællesskaber hele sit liv. Måske, siger hun, er det derfor den tætte boform med Bed and Breakfast passer mig så godt. Jeg har jo valgt ikke at gifte mig igen. Ikke at bo sammen med en mand. Ikke fravalgt det - det passer mig bare så godt, alt dette her.

Lise viser mig stolt rundt i det smukke hus, hun har skabt. Der er to værelser i den høje kælder, gæster kan bo i. Fra vinduerne kigger du direkte ud på et blomsterhav i haven. Der er to fælles badeværelser, ét i underetagen og ét på 1. sal - hvor det sidste dobbeltværelse, du kan leje, også er beliggende. Der er fælles køkken, en lille butik med vin, øl og vand. Brochurer med information om Svendborg, og engle i massevis, smukke dekorationer - og ro - i Lises dybt personlige og indbydende Bed and Breakfast.

Jeg er helt sikker på, du er hjerteligt velkommen til at komme på besøg.

Lises Bed and Breakfast
Tre værelser med plads til to personer i hver. Sengene er gode og sunde. I det ene værelse kan der redes op til et barn. Barne-seng og barnestol. Der er mulighed for at parkere bilen i carport og ved fortorvet. God økologisk morgenmad serveres i spise-stuen.Lise spiser morgenmad sam-men med gæsterne. Haven rummer små hyggepladser til 2-4 personer, når vejret indbyder til det. Der kan serveres kaffe eller te og kage som eftermiddagshygge efter aftale. Madpakker kan tilkøbes. Der er fri adgang til kaffe eller te ved værelserne.

Lises Bed and Breakfast
Bakkevej 21, Høje Bøge
5700 Svendborg
Telefon +45 29 41 82 03
E-mail: lisemoestrup@gmail.com
www.lisesbedandbreakfast.dk

img_7580

Gps: 55.05554559999999, 10.5965750000000

Ikke valgt

West Coast Cottage Holiday Apartments - værtshistorie
Nyborg - Naboløs BB - værtshistorie
Tour De France i Danmark 2022 - og hvor du kan bo
København - Dyrehavsbakken og Eremitagen
Langeland - Souvenariet
Hune og Blokhus
Struer - Humlum BB - værtshistorie
Sjælland - Ferieoplevelser for hele livet
Sønderjylland - Vadehavet er verdensklasse
Bredebro - Marskgården BB - værtshistorie
Fyrtårne ved Vestkysten
Verdens største vikingehal
Roskilde - Vikingeskibsmuseet 2
Femmøller Strand og Ebeltoft
Midtjylland - Hærvejen
Havørred på Fyn - den elegante havørred
Hvide Sande - Art Hvide Sande
Fredericia - Byen for alle
Musikfestivaler på Fyn
Randers - Randers Regnskov
Drejø - Øen midt i verden
Fængselsmuseet i Horsens
Vrads Station
Færger i Danmark
Sønderborg - Dybbøl Mølle
Tønder - En by i Marsken
Roskilde og Lejre - Er vikingeland
Faarevadskrog BB - værtshistorie
Djursland - Djurs Sommerland
Silkeborg - Sejs BB - værtshistorie
Sønderjylland - En vindtørret rå fisk
Skælskør - Kaptajnhuset BB - værtshistorie
Hirsholmerne - Perlerne i Kattegat
10 års jubilæum i 2021
Skortskærgaard Bed and Breakfast og Besøgsgaard - værtshistorie
Altid kunstner - Katherine og Thomas Eje
Nyborg - Åløkkegården BB - værtshistorie
Væk fra hverdagen
Et 5-stjernet paradis - værtshistorie
Ribe - middelalder- og vikingeby
Djursland - Fyrpasserhuset BB - værtshistorie
Fyens Hoved - Røgeri Hindsholm
Korsør - Sprogø
Gudenåen - Danmarks længste vandløb
Strandingsmuseum St. George i Thorsminde
Hirtshals - Dybhavsfiskeri i Nordsøen
Silkeborg - Riverboat Jazz Festival
Christiansø - Søfæstning
Holmegaard Værk - klassisk dansk glaskunst
Jelling - et stykke af Danmarkshistorien
Bedste Bo - værtshistorie
Hjørring - Rubjerg Knude Fyr
Fyn - Man spiser da Bo´hve´grø´?
Mariager - Salt på hjernen
Sønderjylland - Danmarks port til Europa
Ry - Bestig Bjerge i Danmark
Roskilde - Vikingeskibsmuseet 1
Givskud Zoo
Verdenskortet i Hobro
Kragenæs - Dodekalitten
Fodsporet - en vandre- og cykelrute
En af verdens 100 bedste oplevelser
Sønderborg - Ringriderfest
Nyborg - Sprogø
Skibene på Holmen
Faaborg - Og det Sydfynske Øhav
Sønderjylland - Sort Sol
Nyborg - Danmarks Riges Hjerte
Fyn - Hvor natten er din egen
Frederikshavn - Bangsbo Slot
Møns Klint - Og Geo Center
Nordvestsjælland
Sjælland - Sjællandske specialiteter
Nordjylland - Mors og Fur
Midtjylland - Landet midt imellem
Horsens - Middelalder Festival
Energimuseet ved Tange Sø
Ebeltoft - Femmøller Strand BB - værtshistorie
Da fortiden kom på besøg - værtshistorie
Nordjylland - Hanherred
Når gæstfrihed er en livsstil - værtshistorie
Mols Bjerge - Guderne gjorde sig umage
Padborg - Frøslevlejren
De berømte fynske malere
Hirtshals - Nordsøen Oceanarium
Brovst Bed and Breakfast - værtshistorie
Nordfyn - Oplevelser for hele familien
Svendborg - Skibet Martha
Nordjylland - Lysets land
Silkeborg - Søhøjlandet
Thy - Mellem fjord og hav
Skørping - Rold Skov
www.smutturen.dk
Genner Bugt og Aabenraa
Kolding - Koldinghus
Kathrinelyst Overnatning - værtshistorie
Gråsten Slot
Middelfart - Bridgewalking
Aabenraa - HanneZzz BB - værtshistorie

 
 
 
 
Kontakt til Bed and Breakfastguide Danmark: lone@frostreklame.dk
Udgiver: Bed and Breakfast Guide ApS
Åløkkegården - Åløkkevej 60
5800 Nyborg
CVR 41516232
Bankforbindelse: Fynske Bank, Nyborg